English |    Türkçe | 
 • Prof.Dr. Hasan MERT
  Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu Müdürü

   

       Prof.Dr. Hasan MERT 1969 yılında Manisa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde aldıktan sonra 1988 tarihinde girdiği Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ndeki eğitimini tamamlayarak 1992’de mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisansını 1995, doktorasını da 2002 yılında tamamladı. 1993 yılında Ege Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başladığı akademisyenlik hayatına 2003 yılından itibaren doktor öğretim üyesi olarak devam etti. Prof. Dr. Hasan MERT, 2010 yılında doçent, 2017 yılında profesör unvanlarını almaya hak kazandı.

       Prof. Dr. Hasan MERT, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 2012-2015 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca 2011 yılında Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı’nın yanı sıra Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevini de 2021 yılına kadar sürdürdü.

      11 Mart 2021 tarihinden itibaren MSÜ Hv.Asb.MYO Müdürü olarak görev yapan Prof.Dr. Hasan MERT’in çalışma alanları; Millî Mücadele Tarihi, Mahalli Tarih, Çanakkale Muharebeleri Tarihi ve Seyahatnameler üzerine yoğunlaşmıştır. Prof. Dr. Hasan MERT, tamamlanan iki projede yer almış, bunların yanı sıra tamamlanan iki doktora ve üç yüksek lisans tezi yönetmiştir.

      Prof.Dr. Hasan MERT’in yayımlanmış üç kitabı, Osmanlıca’dan günümüz Türkçe’sine aktardığı bir eseri, biri İngilizce olmak üzere çok sayıda makalesi dışında, ansiklopedi maddeleri, İngilizce’den makale çevirileri, kitap tanıtımları bulunmaktadır. Türkiye dışında İngiltere, Polonya, Hırvatistan, Yunanistan ve Arnavutluk gibi ülkelerde çeşitli bilimsel etkinliklere katılmıştır. Ayrıca Türkiye’nin pek çok yerinde konferanslar vermiştir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

     

   


Sayfa Başına Dön